Sepet
%20
Suçla Mücadele ve Güvenlik Klasik ve Çağdaş Metinler Serkan Altuntop
Yazar
Sayfa Sayısı
583
Ebat
16 - 24
Basım Yılı
2015
ISBN
9786054627936
Liste Fiyatı
40.00 TL
Bizdeki Fiyatı
32.00 TL
Sepete EkleTavsiye EtFavorilere Ekle

Suçla mücadele ve güvenlik her geçen gün daha karmaşık, uzmanlaşmış ve toplumla içiçe geçmiş bir yapıya bürünmektedir. Yasal altyapıdaki değişimler, eğitim ve teknolojideki ilerlemeler, görsel ve sosyal medyadaki gelişmeler güvenlik hizmetlerinin sunulmasını da doğrudan etkilemektedir. Aynı şekilde haklarını arayan, verdiği verginin nereye harcandığını bilmek isteyen bilinçli bir toplumun oluşması da hem kolluk personelinin tutum ve davranışlarını olumlu yönde etkilemekte hem de sosyal kontrol mekanizmalarının suçun önlenmesi ve güvenliğin sağlanmasında aktif rol almasını zorunlu kılmaktadır. Bu süreç yeni güvenlik stratejilerinin ve toplum destekli polislik anlayışının suçla mücadele literatürüne girmesini sağlamıştır. Kimi zaman dirençle karşılaşsa da her bir yenilik, kolluk personelinin meşruiyetine ve profesyonellik anlayışına güç katmaktadır.

Polislik ve güvenlik alanında Batı'da ve bilhassa ABD'de yoğun çalışmalar yapılmaktadır. Güvenlik temas ettiği alanlar itibariyle adalet ve polislik bilimleri yanında kamu yönetimi, siyaset bilimi, sosyoloji antropoloji, psikoloji gibi pek çok alanın ilgi konusu olabilmektedir. Ne var ki ülkemizde bu alan henüz yükseköğretimde yaygın olarak çalışılmamakta ve güvenlik alanındaki politikalar sorunlar ve yenilikler bir araştırma konusu olmamaktadır. Şüphesiz fazla çalışma yapılmaması bu alandaki Türkçe literatürününde gelişimini olumsuz etkilemiştir. Denilebilir ki güvenlik ve polistik alanında Türkçe yayımlanmış kitap ve makale sayısı kolayca tespit edilebilecek düzeydedir.

Elinizdeki kitap bu soruna çözüm üretme ve literatürünü zenginleştirme amacı taşıyan mütavazi bir çaba olarak kabul edilebilir. Kitaptaki makalelerin önemli bir kısmı ele alınan konuda ilk defa yazılan makaleler olup araştırmacılar için ilk elden bilgi etme imkanı sunmaktadır. İyi niyetle ve iddaasız olarak başlayan bu çalışma ile güvenlik alanında özellikle klasikler denebilecek temel yaklaşımları ele alan makaleler Türkçeye kazandırılarak akademik anlamda bir boşluğu doldurmak ve bu yönde yeni çalışmaları teşvik etmek amaçlanmaktadır.

Bir ders kitabı olarak hazırlanmamakla birlikte, kitabın içeriğinde yer alan makalelerin öncelikle güvenlik ve suçla mücadele gibi kavramlara temas eden bütün lisans ve lisansüstü eğitimlerde faydalı olacağını düşünüyoruz. Bununla birlikte güvenlik ve suçla mücadele konularına ilgi duyan herkesin de kitap içeriğinden rahatlıkla yararlanabileceğini umuyoruz.